2022 Christmas Reading List – 5 kníh na vianočné čítanie

od | 22. 11. 2022 | Blog

Nezadržateľne sa priblížil koniec roka, o ktorom nie jeden z nás povedal, že toto už fakt nedáva. Dali sme to.

Aj keď za seba priznávam, že to iste nebude jeden z tých rokov, o ktorých budem po čase tvrdiť, že by som si ho rada zopakovala.

Nech už sa však stalo v 2022 čokoľvek, patrí sa pod vianočný stromček zabaliť nejakú tú literatúru. Tu je moje doporučenie na 5 kníh, ktoré som prečítala, veľmi sa mi páčili a myslím, žeby sa mohli páčiť aj vám.

Hacking Darwin – Genetic Engineering and the Future of Humanity (Jamie Metzl, vydavateľstvo Sourcebooks Casablanca, r.v. 2019)

Jamie Mentzl: Hacking Darwin

Autor Jamie Metzl je nielen spisovateľ, ale aj odborník na geopolitiku a genetické inžinierstvo. Je členom výboru expertov WHO, kde sa zaoberá globálnymi štandardami a dohľadom pri úprave ľudského genómu. Popritom stíha občas poradiť niekomu v Bielom dome alebo americkom kongrese. Hacking Darwin je jeho piatou knihou.

Je to provokatívna a neuveriteľne zaujímavá kniha. Ak ste čítali Homo Deus od Harrariho alebo The Selfish Gene od Dawkinsa a zároveň viete, čo je CRISPER, môžem sľúbiť čitateľský zážitok.

Pripravte sa na vstup do budúcnosti (možno nie veľmi ďalekej), kde sa stretnete so svojimi obmedzujúcimi hlbokými presvedčeniami, morálkou, náboženstvami a pochopiteľne aj s politikou. Ako píše autor, sme na začiatku genetickej revolúcie. Možno je práve teraz ten správny čas zamyslieť sa, ako by mohla vyzerať. 

Hacking Darwin zatiaľ nevyšiel v slovenskom ani českom preklade, preto ak nečítate po anglicky práve ma začalo mrzieť, že si ju nemôžete prečítať. Všetko o tomto futuristickom autorovi nájdete na jeho webe

Deset lekcí pro postpandemický svět (Fareed Zakaria, v češtine vydalo vydavateľstvo Prostor 2021 z anglického originálu Ten Lessons for a Post-Pandemic World vydavateľstva W.W. Norton&Company, r.v. 2020)

Fareed Zakaria: Deset lekcí pro postpandemický svět

Fareed Zakaria je jedným z najvplyvnejších mysliteľov súčasnosti. Ak si občas zapnete CNN, uvidíte ho v jeho relácii Fareed Zakaria GPS, kde sa so svojimi hosťami rozpráva prevažne o medzinárodnej politike. Pravidelne píše články do The Washington Post a Time a Deset lekcí je jeho štvrtou knihou.

Deset lekcí pro postpandemický svět je zhrnutie všetkého, čo sme sa za posledných pár rokov naučili a nikdy by sme nato nemali zabudnúť.  Preto túto knihu pridávam do knižnice k tým, ktoré som nielen raz prečítala, ale pravidelne sa ku všetkým vraciam. Lebo, ako všetci vieme, opakovanie je matka múdrosti a na „negatívne“ zážitky radi rýchlo zabúdame. A to by sme fakt už nemuseli.

Nečakajte katastrofický a depresívny výpočet udalostí, ktoré sa za posledné roky stali. Práve naopak. Zakaria pripomína historické udalosti podobnej sily, ktoré zažili a prežili predchádzajúce generácie a dáva ich do aktuálneho kontextu. Výsledkom sú potom „pravidlá“ resp. kapitoly s názvami ako napríklad: „Nie veľkosť vlády, ale kvalita vládnutia je to, o čo tu ide“ alebo „Ľudia by mali počúvať expertov. A experti ľudí“.   

Ak by ste mali chuť si od autora prečítať viac, pozrite aj The Future of FreedomThe Post-American WorldThe Defence of a Liberal Education – všetky sú NY Times bestsellers, takže budete určite spokojní.

Ako spočítať svet (Tim Harford, v slovenčine vydalo vydavateľstvo N Press v roku 2021 z anglického originálu How to Make the World Add Up vydavateľstva The Bridge Street Press, r.v. 2020)

Tim Harford: Ako spočítať svet

Timothy Douglas Harford je britský ekonomický novinár, ktorý žije aktuálne v Oxforde a pracuje pre BBC, kde moderuje vlastnú reláciu. Svojimi článkami pravidelne prispieva do The Financial Times a The Economist, takže nemôžem vylúčiť, že o ňom už viete a niečo od neho vám už aj prešlo rukami.

Navyše, nedávno som vo svojom newsletteri na LinkedIn doporučovala jeden z jeho podcastov 50 Things that Made Modern Economy

Ako spočítať svet je výletom do sveta ekonomických štatistík, ktoré občas môžu zmiasť každého z nás. V knihe sa zoznámite s fantastickým falšovateľom umenia a aj šikovnou striptérkou, ktorá sa pretancovala do amerického kongresu. Po prečítaní tejto knihy budete mať 10 pravidiel (+ jedno bonusové tzv. Golden Rule), ako čítať štatistiky so správnou dávkou skepticizmu, zvedavosti a zdravého rozumu.

Ak by ste mali po prečítaní Ako spočítať svet chuť aj na ďalšie knihy z autorovho pera, doporučujem The Undercover Economist a The Undercover Economist Strikes Back, alebo MESSYNa jeho webe nájdete o ňom všetky informácie. Dajte šancu aj jeho druhému podcastu Cautionary Tales, je rovnako skvelý ako už spomínaný 50 Things.

Průmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformačná válka (Alexandra Alvarová, vydavateľstvo Stanislav Juhaňák – TRITON, r.v. 2019, 2. rozšírené vydanie)

Alexandra Alvarová: Průmysl lži

Hneď úvodom k tejto knihe sa priznám, že ak by som nemala v rodine politológa a profi Elfa, šanca, že narazím na túto autorku a jej knihu by bola asi omnoho menšia. Ale knihu som našťastie neprehliadla a veľmi som si ju užila.

Aj keď som si nie úplne istá, že „užila“ je ten najsprávnejší výraz, ale lepší v túto chvíľu nemám. Proste sa mi veľmi páčila a dúfam, že aj vám bude užitočná.

Alexandra Alvarová je česká novinárka a fotografka. Viac ako  20 rokov sa venuje propagande, politickému marketingu, hybridným vojnám a PR. Neviem si teda predstaviť aktuálnejšiu knihu pod vianočný stromček v roku 2022, ako je jej Průmysl lží. 

Průmysl lží je doslova útok na zvyšky kritického myslenia, ktoré nám po posledných udalostiach zostali a budem úprimná, nečíta sa vôbec ľahko. Nie je to však spôsobené jej kvalitou či nedostatkom zmyslu pre humor samotnej autorky. Práve naopak.

Kniha je  absolútne skvelá, pár rokov od aktualizovaného vydania jej na aktuálnosti neubrali ani milimeter a je plná zaujímavých informácii, a prekvapujúcich súvislostí. Dokonca som sa miestami z chuti zasmiala, aj keď uznávam, že to bol smiech cez slzy. 

Ak sa budete chcieť o Alexandre dozvedieť viac, alebo si prečítať niektorý z jej vynikajúcich článkov, všetko nájdete na jej webefacebooku a pravidelnom podcaste s Josefom Holým Kanárci v síti. Pokračovať v čítaní môžete aj knihou Krmit démony (vyd CPRESS, r.v. 2020)

Food Rules – An Eater’s Manual (Michael Pollan, vydalo vydavateľstvo Penguin Books, r.v. 2010)

Michael Pollan: Food Rules

Michael Pollan je americký novinár, ktorý v súčasnosti pôsobí ako profesor na UC Berkeley Graduate School. Ak by som mala v skratke o Michaelovi napísať kto je a o čom píše, znelo by to asi takto: Taký sympatický vysmiaty pán, ktorý chodí po svete, všeličo konzumuje a potom o tom zaujímavo a vtipne píše knihy.  

Food Rules je rozmerom síce útla knižka, ale obsahom je doslova nadupaná užitočnými informáciami. Aj preto je podľa môjho názoru veľká škoda, že ju doteraz ani do slovenčiny, ani do češtiny nikto nepreložil. A aj keď už od jej vydania uplynuli nejaké tie roky, nijako jej to na aktuálnosti neuberá.

Autor v nej veľmi výstižne zhrnul všetko, načo je fajn myslieť, keď jeme. Je to taký manuál so 64-mi pravidlami pre každého gurmána. Nechcem týmto úplne povedať, že sú to pravidlá jednoduché a dodržiavať ich je ľahké, ale určite sa to aspoň oplatí vytrvalo skúšať.

Moje obľúbené sú napríklad: „Nejedz nič, čo by tvoja praprababka nepovažovala za jedlo“ alebo „Utekaj zo supermarketu. Čím skôr, tým lepšie“. Naozaj sa veľmi snažím ich dodržiavať?

Ak by ste mali chuť na viac z kuchyne Michaela Pollana, poobzerajte sa tiež napríklad po tituloch The Omnivore‘s Dilema: A Natural History of Four Meals (v češtine vyšla ako Dilema všežravce v roku 2013, vydalo vyd. ARGO) alebo Cooked: A Natural History of Transformation.

Nezabudnite pozrieť aj Netflix – nájdete tam všetky jeho zaujímavé dokumenty vrátane toho posledného How to Change Your Mind: The New Science of Psychedelics. Zvlášť doporučujem všetkým, ktorí majú chuť si precvičiť svoje kritické myslenie.

Dúfam, že vám niektorý z mojich tipov prišiel vhod a pri doporučeniach som mala aj tento rok šťastnú ruku. Samozrejme, nezabúdajte, že všetky knihy sú recyklovateľné – prečítať a až potom podarovaťJ Pomôžete tak nielen sebe a ostatným okolo vás, ale aj náhodne vybranému stromu?☝️

Ďakujem za vašu priazeň a s knižným blogom sa uvidíme zase v lete. Dovtedy ma nájdete na webeLinkedInealebo niekde na káve☕️

Želám nám všetkým pokojné Vianoce 2022??