Nikto z nás nie je úplne v bezpečí pred zavádzaním, manipuláciami či dezinformáciami. Preto dnes nemám pre vás #kognitivneskreslenia. Dnes mám pre vás 🧠zbraň!
Occamova britva je filozofický princíp tzv. logickej úspornosti. Hovorí o tom, že ak pre nejaký jav (situáciu) existujú viaceré vysvetlenia je lepšie, ak uprednostníme to najmenej komplikované.
Počuli ste už niekedy, že ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka a kváka ako kačka, je najpravdepodobnejšie, že je to… kačka? 🦆
Tak toto je presne Occamova britva.
Ako jej autor sa najčastejšie uvádza brat William z Ockhamu, ktorý žil v 14. storočí, avšak jej náznaky by sme našli pravdepodobne už u Aristotela. Faktom však je, že ju pri rozmýšľaní a argumentáciách používali napríklad Albert Eistein alebo Isaac Newton.
Ak nám základný princíp teórie pravdepodobnosti hovorí, že všetky veci majú istú pravdepodobnosť, že sa stanú, potom pravdepodobne platí, že ak k nejakému základu budeme pridávať ďalšie a ďalšie alternatívy, budeme tým len zvyšovať možnosť, že urobíme chybu.
A to by znamenalo, že sme úspešne zvýšili len pravdepodobnosť, že tá pôvodná teória je nesprávna.
Inak povedané, ak máme dve vysvetlenia na rovnaký jav, mali by sme sa primárne zaoberať a následne zvážiť to jednoduchšie.
Situácia: Ťažko sa mi dýcha a mám upchatý nos.
Occamova britva: Je pravdepodobnejšie, že mám nádchu, ako že trpím vzácnym ochorením imunitného systému.
Horeuvedené neznamená, že nemám vzácnu chorobu a nezaslúžim si všetku lásku a opateru.
Horeuvedené len znamená, že je pravdepodobnejšie, že mám soplík.🤷♀️