Summer Reading List 2021 – 5 kníh na leto bez hraníc

od | 1. 07. 2021 | Blog

Leto je v plnom prúde a aj keď máme za sebou obdobie, v ktorom sme mali viac času na čítanie (ušetrené hodiny na cestu do práce a z práce potešili), dovolenka bez knihy je ako dovolenka bez skvelého jedla. 

Toto je mojich 5 (nielen) dovolenkových knižných tipov, ktoré nesklamú v ktoromkoľvek ročnom období.

Paul Bloom: Against Empathy (The Case for Rational Compassion)

Against Empathy: The Case for Rational Compassion (Paul Bloom, vyd. VINTAGE, 2018)

Jediná kniha zo zoznamu, ktorá nie je preložená do slovenčiny ani do češtiny. A je to veľká škoda. Preto ak rozumiete anglickému textu, určite si ju nenechajte ujsť. 

Paul Bloom Ph.D. je kanadsko-americký psychológ, ktorý prednáša na YALE University a jeho zameranie je predovšetkým na oblasť kognitívnej, sociálnej a vývinovej psychológie so šikovným prepojením na behaviorálnu ekonómiu a filozofiu.

Against Empathy je jeho posledná kniha a predchádzal jej dlhodobý klinický výskum. Na mušku si zobral konkrétne empatiu, súcit a morálne rozhodovanie. V súčasnosti, keď empatia doslova trenduje v našich pracovných aj súkromných životoch sa rozhodol zlomiť všeobecné presvedčenie, že empatia ako taká je správnym riešením problémov, ktoré nás rozdeľujú. A už vôbec nie je správnym východzím bodom pri rozhodovaní.

Ťažko povedať, či po prečítaní tejto knihy zmeníte názor na empatické vciťovanie sa do druhých ľudí alebo bude vašou hlavnou snahou im porozumieť. Ak sa však nedáte odradiť doslova provokatívnym titulom knihy, pri jej čítaní vás čaká nejeden výlet z komfortnej zóny a neustály proces narúšania vlastného status quo. A to nie je málo na jednu útlu knižočku. 

Z tejto knihy som bola nadšená a zároveň sklamaná, že na slovensko-českom trhu chýba jej preklad, aby sa mohla dostať aj do našej zemepisnej šírky.  Úprimne preto dúfam, že sa nájde povolaný odborník, ktorý sa na túto prácu podujme napriek jej doslova škandalóznemu titulu.

Okrem Against Empathy stoja za prečítanie aj Bloomove ďalšie knihy, napríklad Just Babies – The Origins of Good and Evil, How Pleasure Works, Descartes‘ Baby.

Walter Isaacson: LEONARDO DA VINCI

Leonardo da Vinci (Walter Isaacson, v češtine vyd Práh, 2018)

Walter Isaacson je pôvodným povolaním novinár, dlho pôsobil ako editor v Time a neskôr ako CEO v CNN. Dnes prednáša históriu v Tulane a píše skvelé (nielen) životopisné knihy.

Biografia Leonarda da Vinciho je v autorovom podaní vzrušujúcou cestou do života a tvorby  Leonarda da Vinciho, ktorý bol na jednej strane architekt, vynálezca, maliar či hudobník a na strane druhej bol ochotný s plným vedomím svoj intelekt a schopnosti použiť na podporu jedného z najkrutejších mužov svojej doby. 

Bola by veľká škoda pamätať si tohto génia len v súvislosti s Poslednou večerou, či Monou Lisou.  Leonardo bol fascinujúco všestranný, jeho dielo a život je stále nie úplne prebádanou cestou. Dodnes, takmer 500 rokov po jeho smrti, sa vedci zo rôznych oblastí zaoberajú jeho hypotézami a nie jednu uznávajú ako korektnú. 

Ak vás biografia Leonarda da Vinciho zaujme natoľko, že by ste si radi prečítali niektoré z ďaľších titulov z pera Waltra Isaacsona, určite nesklame EisteinSteve JobsBenjamin Franklin či Kissinger. Ja osobne sa už veľmi teším na jeho najnovší titul, ktorý vyšiel pred pár týždňami – The Code Breaker

Jonathan Haidt: The Righteous Mind (WHY GOOD PEOPLE ARE DEVIDED BY POLITICS AND RELIGION)

Morálka lidské mysli (Jonathan Haidt, z originálu The Righteus Mind – Why Good People are Devided by Politics and Religion v češtine vydalo vyd. Dybbuk 2013)

Jonathana Haidta by ste v súčasnosti našli prednášať etický leadership na New York University Stern School of Business. Vyštudoval sociálnu psychológiu a v počas štúdia Ph.D. sa začal intenzívne zaujímať o psychológiu morálky a emócie s ňou spojené. Práca v tejto oblasti mu priniesla na jednej strane množstvo hlasnej kritiky od jeho odporcov, na strane druhej strane veľa podpory a uznania, a to nielen v podobe vyhlásenia jedného z najvplyvnejších globálnych mysliteľov súčasnosti (Top Global Thinkers) časopismi Foreign Policy a Prospect. 

K Haidtovi ma priviedla, ako to už býva, náhoda. Pred pár rokmi ma oslovila klientka a chcela hovoriť na tému „morálka v businesse“. Pamätám si, že na našom prvom stretnutí vzrušene rozprávala, ako nemôže spolupracovať s nikým, kto „nie je morálny“. 

Veta mi dlho znela v ušiach a práve ona ma priviedla k rozmýšľaniu o morálke ako takej – čo to vlastne je, akými pravidla sa riadi, kedy a kde vzniká, prečo niečo považujeme za správne a iné za nesprávne, zlé alebo trestné. 

Môj následný rešerš témy ma priviedol  k Haidtovi a jeho TED talk-u, ktorý ma dostal do sfér, o ktorých som predtým netušila a dokonale narušil moje domnienky a názory.

Johnatan Haidt je inšpirácia, ktorá nikdy nesklame. Rada si vypočujem akýkoľvek podcast či debatu, na ktorej sa zúčastní. Vôbec to však neznamená, že s jeho názormi vždy dokonale súhlasím.

 „Morálka lidské mysli“ je len jednou z kníh, ktoré napísal. Rovnako skvelé a obohacujúce sú aj ostatné jeho tituly, napríklad The Happiness Hypothesis – Ten Ways to Find Happiness and Meaning of Life ( v českom preklade Hypotéza štěstí – Hledání nových pravd ve starých příbězích, vyd Dokořán 2014) alebo The Coddling of the American Mind : How Good Intentions and Bad Ideas Are Setting Up a Generation for Failure (zatiaľ nepreložené, originál vyd Pinguin Books 2019) 

Tim Marshall: V zajatí geografie

V zajatí geografie: Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o politike (Tim Marshall, z originálu Prisoners of Geography : Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics v slovenčine vydalo vyd. PREMEDIA, 2017, v češtine vyd Rybka Publishers 2018)

Tim Marshall bol dlhoročným novinárom britskej BBC a Sky News a venoval sa zahraničnej politike a diplomacii. Po takmer 30-ročnej úspešnej kariére v médiách dnes píše fantastické knihy

Titul V zajatí geografie vyšiel v roku 2015 a okamžite sa stal New York Times bestsellerom. Tých pár rokov, čo prešlo od jeho vydania, mu nijako neubralo na aktuálnosti. Práve naopak. Nemôžete mať lepšieho sprievodcu modernými svetovými dejinami, ako je táto kniha.

V desiatich kapitolách (Latinská Amerika, Arktída, Rusko, Európa, Čína, India, Pakistan, Spojené štáty, Japonsko a Kórea) sa autor venuje inej oblasti (krajine) a tým odpovie na množstvo otázok a dodá potrebný kontext. Poviem úprimne, zrazu dáva logiku aj Putinova posadnutosť Krymom

Ak vás zaujíma politika a svetové dianie, určite pozrite aj  Timov web, kde nájdete veľa zaujímavých a užitočných článkov, analýz a komentárov. Rovnako za prečítanie stoja aj tituly ako Shadowplay: Behind the Lines and Under Fire: The Inside Story of Europe’s Last War (v slovenčine pod názvom Tieňohra, vyd Premedia 2021) alebo Divided: Why We’re Living in an Age of Walls ( v preklade Rozdelený svet: Prečo žijeme v epoche múrov, vyd Premedia 2018)

John Medina: Pravidla mozgu

Pravidla mozgu – nejnovější vědecké poznatky pro úspěch v práci, doma i ve škole (John Medina, v češtine vyd Bizbooks, 2012)

John J. Medina je vývojový molekulárny biológ, ktorý sa špecializuje hlavne na genetiku psychiatrických chorôb a vývoja mozgu. V súčasnosti vyučuje bioinžinierstvo na lekárskej fakulte Washington University.

V týchto oblastiach je jedným z najznámejších popularizátorov vedy, lebo podať vedecké poznatky o mozgu a genetike vtipne, s ľahkosťou a zároveň korektne a zrozumiteľne býva najväčšou výzvou vedcov. Medina to zvláda bravúrne a je v tomto inšpiráciou mnohým svojim vedeckým kolegom. 

Kniha Pravidla mozgu napriek svojmu podtitulu „… pre úspech v práci, doma i ve škole“ nie je návodom na úspech a bezproblémový, šťastný a pozitívny život.

Nájdete v nej však oblasti (12 pravidiel), v ktorých sa okrem iného dozviete, prečo rýchlo zabúdame, čo sa krvopotne naučíme, ako je možné, že bývame poobede presne o tretej unavení a prečo si ženy vždy pamätajú toľko detailov a muži len „podstatu“ problému alebo situácie.  

Urobte si čas aj na jeho ďalšie tituly, nebudete sklamaní. Za prečítanie určite stojí Brain Rules for Baby(Updated and Expanded) How to Raise a Smart and Happy Child from Zero to Five (v češtine dostupná pôvodná verzia Pravidla mozku dítěte – Nejnovější vědecké objevy pro výchovu chytrých a šťastných dětí, vyd Computer Press 2011), Attack of the Teenage Brain : Understanding and Supporting the Weird and Wonderful Adolescent Learner (nepreložené, originál vydalo vyd  Association for Supervision & Curriculum Development 2018), či Brain Rules for Ageing Well: 10 Principles for Staying Vital, Happy, and Sharp (v češtine pod názvom Nestárnoucí mozek vydalo vyd BIZBOOKS 2019)

Je veľa vecí, ktoré ma v živote zaujímajú a chcela by som na ne dostať odpoveď.

Najviac ma však baví prichádzať nato, čo si myslím a hlavne prečo si to myslím, čo ma k mojim názorom a myšlienkam doviedlo. Môže to znieť neobvykle, ale vždy mám neuveriteľnú radosť, keď sa doslova dopátram príčiny a na základe nových faktov a súvislostí svoj pôvodný názor alebo postoj zmením. 

Pre mňa to znamená, že som nielen ochotná, ale hlavne schopná neustále vychádzať zo svojej komfortnej zóny, učiť sa nové veci a prispôsobovať sa flexibilne realite.

Majme všetci nádherné bezpečné leto v spoločnosti milých ľudí a dobrých kníh. Zaslúžime si to.