2024 Summer Reading List – 5 kníh na (nielen) letné čítanie

od | 16. 06. 2024 | Blog

Sezóna letných dovoleniek a vysedávania na terasách je v plnom prúde, a tak je najvyšší čas vám dať pár tipov na skvelé čítanie. 

Ako vždy som sa snažila vybrať rôznorodé knižné tituly, aby ste si pri nich nielen oddýchli, ale sa aj niečo nové naučili a dozvedeli.

The Sweet Spot, Paul Bloom
Paul Bloom, The Sweet Spot

Paul Bloom je jeden z mojich obľúbených autorov, preto The Sweet Spot nie je jeho prvá kniha, ktorú vám odporúčam. Ak však nečítate anglicky, preskočte na môj ďalší tip, lebo ešte stále jeho knihy nenašli slovenského prekladateľa.

The Sweet Spot je vlastne ekonomický, psychologický, antropologický a sociálny výskum, na ktorého konci sa dozviete, prečo ľudia milujú utrpenie, nebezpečenstvo a diskomfort.  Pozeráme a počúvame true crime seriály, lezieme po skalách, sme fascinovaní násilím a psychopatológiami. Na druhej strane sme hedonisti – veríme, že chceme len maximum potešenia a radosti, čo v živote mať môžeme.

Je to skvelé čítanie, napísané s nadhľadom a láskavosťou. Určite sa nudiť nebudete a dozviete sa veľmi užitočné informácie. Veď, v konečnom dôsledku, autor je emeritným profesorom Yale University.

Tim Marshall, Budúcnosť geografie

Timothy John Marshall je britský autor, novinár a redaktor BBC a ako spisovateľ to nie je žiadny nováčik. Možno sa vám dostal do ruky niektorý z jeho predchádzajúcich titulov (V zajatí geografieTieňohraZomrieť pre vlajkuSila geografie v 21. storočí a mnohé iné). Ústrednými postavami všetkých jeho kníh sú moc, politika a geografia, vždy z iného uhla pohľadu.

Budúcnosť geografie je presne o tom – o moci, politike a vesmíre, teda o astropolitike. Nebudem vám klamať, nerozmýšľam o vesmíre často. Jeden by si mohol povedať, že na Zemi máme dosť problémov, kto by mal čas a chuť sa zamýšľať nad destináciami, ktoré nie sú až tak po ruke. Chyba. 

Je to zemepisné územie ako každé iné. Sú tam zdroje, sú tam zbrane, je tam odpad a na všetko máme zmluvy. Alebo aj nie. Preto z toho môžu byť rovnaké mocenské vojny a súboje ako o všetko, čo máme na Zemi.

Fantastická, zaujímavá a informáciami nabitá je táto kniha. Žiadne sci-fi. Mne sa veľmi dobre čítala a veľa som sa z nej naučila. Dúfam, že si ju užijete tak ako ja.

Lívia Hlavačková, Od elixírov po lieky

Lívia Hlavačková je slovenská autorka a spisovateľka, ktorá môjmu oku unikala až do jesene minulého roku. Logicky. Známa bola hlavne sci-fi románmi a poviedkami a mne tento žáner nie je nijako blízky. Všetko sa zmenilo až v momente, keď vyšla jej (zatiaľ) posledná kniha Od elixírov po lieky a ja som ju priam zhltla počas jedného víkendu.

Lívia vyštudovala medicínu a má doktorát z patológie a súdneho lekárstva, aktuálne pôsobí ako medical writer (píše o.i. dokumentácie ku klinickým štúdiám). Roky písala blog a vyvracala mýty a dezinformácie o všetkom, čo sa týka zdravia a medicíny. 

Elixíry sú fantastickým výletom nielen do histórie medicíny a farmácie, ale aj do nášho súčasného rozmýšľania o liekoch a našom vlastnom zdraví. Ak by ste čakali dlhý akademický nudný text, budete veľmi sklamaní. Ak však hľadáte korektné, racionálne, užitočné a príjemne napísané informácie zasadené do kontextu doby, táto kniha je presne pre vás. 

Ak by ste mali chuť na malú ochutnávku, s Líviou sme pred časom nahrali jeden z našich skreslených medzigneračných rozhovorov v podcaste Family Business

Katarína Hanzelová, Milenky

Katarína Hanzelová je slovenská spisovateľka, ktorá čerpá vo svojich knihách zo svetových dejín. Pracuje pritom s neznámymi súvislosťami, preto sa jej knihy a články skvele čítajú a sú zároveň nabité informáciami, s ktorými sme sa na hodinách dejepisu nemali šancu stretnúť.

Kniha Milenky nie je román ani poviedka. Je to encyklopédia! Taká naozajstná. Tvrdá väzba, kriedový papier, dobové fotografie a kresby a obrovské množstvo zaujímavých informácií, o ktorých ste nevedeli. Sú to príbehy 21 žien, ktoré stretli a prežili pár (menej či viac) príjemnych chvíľ s mocnými mužmi. Pripravte sa na kráľov, revolucionárov, diktátorov aj politikov.

Mne by sa veľmi páčilo, ak by čoskoro vyšla kniha o milencoch vplyvných žien, ale nato si ešte musíme asi chvíľu počkať. Nevadí, zatiaľ si budeme čítať o milenkách, na milencov si ešte chvíľu počkáme😊

Philip Matyszak, 24 hodín v starovekom Ríme

Philip Matyszak je britský historik a spisovateľ, ktorý píše nesmierne pútavé knihy. Jednu z nich som dostala ako darček na Vianoce od syna a musím povedať, že sa (ako obykle) presne trafil do môjho vkusu.

24 hodín v starovekom Ríme vás zoberie na 1 deň do života obyvateľov večného mesta v čase jeho najväčšieho rozkvetu. Každú hodinu strávite v koži obyvateľa, ktorý má iné povolanie – napríklad hodinku s otrokom, hodinku s astrológom, hodinku so senátorom, či hoďku s kňažkou.

Táto kniha sa fantasticky číta – je to v podstate 24 príbehov ľudí, ktoré sú doplnené originálnymi prekladmi historických textov, takže je čitateľovi zrejmé, že príbeh sa v dávnej histórii mohol odohrať presne tak, ako ho autor napísal. Presne preto by som sa túto knihu nebála dať do ruky aj školákovi, ktorý by zaujímavým spôsobom doplnil učivo na dejepise.

24 hodín v starovekom Ríme je jedna z častí rozsiahlejšej série autora, pričom každá sa zaoberá iným historickým obdobím na inom území – starovekým Egyptom, Čínou, Aténami či Gréckom. Ja ich už mám všetky na wish liste😉

Úprimne dúfam, že sa mi aj tentoraz podarilo pre vás namiešať inšpiratívny knižný letný kokteil a verím, že až do Vianoc budete mať čo čítať.

Na záver mi vám želám krásne leto a príjemnú oddychovú dovolenku. S knižným blogom sa opäť vidíme pred Vianocami. Dovtedy ma nájdete na webeLinkedIneInstagrame alebo niekde na terase🙋‍♀️